płk Władysław Belina Prażmowski

nasz krajan z Ruszkowca

Wpisując się w obchody 100-lecia niepodległości Polski uczniowie klas przysposabiających do pracy przygotowali gazetkę poświęconą pamięci bohatera naszego regionu pułk. Władysława Beliny - Prażmowskiego. Gazetka została przygotowana pod hasłem Belina-Prażmowski na kartach historii. Uczniowie wyszukiwali w Internecie zdjęcia przedstawiające naszego bohatera od 1914 roku do śmierci
w 1938 roku. Zdjęcia zostały wydrukowane, opisane
i umieszczone na gazetce. Dzięki tym zdjęciom uczniowie naszej szkoły mogli poznać życiorys pułk. Prażmowskiego, zobaczyć jak w tamtych czasach wyglądały mundury wojskowe, uzbrojenie czym poruszali się żołnierze a także jak wyglądało życie towarzyskie Krakowa w latach trzydziestych XX wieku.

Tradycyjnie także uczniowie odwiedzili pomnik pułk. Władysława Beliny-Prażmowskiego znajdujący się
w Ruszkowcu. W związku z rocznicą urodzin pułkownika (urodził się 3 maja 1888r. w Ruszkowcu), uczniowie uporządkowali teren wokół pomnika i zapalili znicze.

Kolejnym punktem, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, była wycieczka do Muzeum im. Orła Białego znajdującego się w Skarżysku-Kamiennej. Muzeum im. Orła Białego to wspaniałe miejsce
w popularyzowaniu i krzewieniu wiedzy o dziejach polskiego oręża wojskowego. Pasjonaci podniebnych maszyn mogli podziwiać zgromadzone na placu myśliwce i poznać historie "lotniczej szachownicy" znaku rodzącego się w 1918r. lotnictwa polskiego. Armaty, działa przeciwlotnicze oraz karabiny maszynowe oglądane z bliska zrobiły na młodzieży ogromne wrażenie. Uczniowie z ciekawością wysłuchali szczegółowych i obszernych informacji dotyczących niemalże każdego eksponatu.
Taka lekcja historii na długo zapadnie wychowankom
w pamięci.

GALERIA ZDJĘĆ
mgr Joanna Zalewska
SOSW NIEMIENICE