DNI PROMOCJI ZDROWIA

W dniach 31 III-2 IV 2014r. w naszym Ośrodku po raz kolejny odbywały się Dni Promocji Zdrowia. Jest to akcja mająca na celu uświadomienie wychowankom konieczności dbania o własne zdrowie, kondycję fizyczną, higienę, poznanie zasad zdrowego odżywiania
i czynników wpływających na dobre samopoczucie człowieka. Organizacją zajęć zajęły się panie:Aneta Goraj, Małgorzta Szybalska, Marta Gierada oraz Małgorzata Rybus.

  

W pierwszym dniu zorganizowany został turniej wiedzy o zdrowiu "Moje zdrowie - mój skarb". Wychowankowie podzieleni zostali na dwie drużyny, które rywalizowały ze sobą w kilku konkurencjach. Były zagadki o zdrowiu i higienie, quizy, układanie haseł z rozsypanek wyrazowych, dobieranie podpisów do rysunków. Wszystkim uczestnikom najbardziej spodobała się pantomima, w trakcie której należało przedstawić czynności służące utrzymaniu higieny oraz dyscypliny sportowe za pomocą gestów, bez użycia słów. W trakcie turnieju rywalizacja była zacięta, a poziom wiedzy i umiejętności bardzo wyrównany. Zaledwie jednym punktem wygrała drużyna zielonych. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali w nagrodę - soczyste mandarynki.

  

Drugi dzień upłynął pod znakiem owoców, dlatego też nazwany został "Witaminowym dniem". Wychowankowie wspólnie wykonali pyszną, kolorową, a przede wszystkim zdrową sałatkę owocową. W trakcie pracy zwrócono uwagę na konieczność mycia rąk i owoców oraz zachęcano do systematycznego jedzenia owoców i warzyw.

 

W ostatnim dniu akcji wychowankowie sprawdzali swoją sprawność fizyczną uczestnicząc w "Biegu po zdrowie" czyli grach i zabawach ruchowych. W zawodach wzięły udział te same drużyny: zielonych
i żółtych. Zajęcia rozpoczęła rozgrzewka. Następnie były wyścigi
z woreczkami i wyścigi kangurów. Walka była zacięta, więc
i zmęczenie duże, dlatego trzeba było się wzmocnić i jak najszybciej wypić szklankę mleka przez słomkę, aby zostać "Mlecznym królem".

  

Później były zabawy z balonami, ze sznurkiem i kredą, układanie piramidy z kubków oraz zbieranie plastikowych kul na czas.

  

Wszyscy byli bardzo zaangażowani w rozgrywki, emocje wielkie, dlatego na zakończenie mogli odpocząć przy muzyce relaksacyjnej, leżąc na matach i wsłuchując się w słowa czytanego tekstu. Uczestnicy zajęć otrzymali także smaczne soki.

  

GALERIA ZDJĘĆ
mgr Małgorzata Szybalska
© SOSW NIEMIENICE