"Cokolwiek czynimy ziemi, czynimy sobie"

to hasło tegorocznych obchodów Szkolnych Dni Ekologii zorganizowanych w naszym Ośrodkku z okazji Dnia Ziemi. W ramach obchodów podjęte zostały działania, które miały na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia dla środowiska naturalnego człowieka.
Obchody trwały od 18 do 22 kwietnia, a zorganizowały je panie: Małgorzata Szybalska, Aneta Goraj, Renata Dumania oraz Anna Bera.
W pierwszym dniu zorganizowany został wewnętrzny konkurs wiedzy ekologicznej.

W konkursie uczestniczyły dwie drużyny: Orły i Sokoły.
Uczestnicy rywalizowali ze sobą w jednakowych konkurencjach. Aby zwyciężyć, musieli wykazać się dużą wiedzą z ekologii, znać rośliny i zwierzęta, drzewa liściaste i iglaste oraz znać sposoby zdrowego odżywiania się.

Poza tym rozwiązywali zagadki, układali puzzle, oraz wykonywali zadania sprawnościowe.

Obie drużyny wykazały się dużą wiedzą i wysokim poziomem sprawności w poszczególnych konkurencjach.


Ostatecznie zwyciężyła drużyna Sokoły.


W drugim dniu obchodów wychowankowie odwiedzili Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Janczycach. Dzieci zapoznały się z funkcjonowaniem i działalnością tego obiektu.

W kolejnym dniu obchodów wykonana została gazetka ścienna o tematyce ekologicznej.

Obchody zakończyły się posprzątaniem najbliższej okolicy szkoły.

Uczniowie zabrali wyposażenie, gumowe rękawiczki, oraz worki na śmieci. Mieli zadbać, aby w okolicy nie było ani jednego śmiecia.

Po wielkim sprzątaniu odbyło się ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek.
Działania te nie są jednorazową akcją. Widząc efekty swoich działań będziemy je kontynuować i poszerzać. Proces kształtowania postaw proekologicznych jest procesem ciągłym, a zauważalne efekty oddziaływań przynoszą oczekiwane rezultaty i motywują do dalszego działania.
mgr Aneta Goraj
mgr Małgorzata Szybalska

© SOSW NIEMIENICE