Akcja profilaktyczna
"Palenie jest słabe"

Jesienią tego roku nasz Ośrodek został zgłoszony do uczestnictwa
w kampanii społecznej "Palenie jest słabe" organizowanym przez Stowarzyszenie Manko.
Pierwszym etapem projektu było spotkanie edukacyjno - profilaktyczne w Kielcach, na które wyjechali nasi uczniowie:
Emil Drozd i Rafał Ścibisz z opiekunami.

Na spotkaniu dokonane zostały prezentacje dotyczące m.in. palenia tytoniu i jego skutków, zagrożeń związanych z biernym paleniem,
w tym paleniem w obecności dzieci, manipulacji w mediach oraz taktyk stosowanych przez koncerny tytoniowe.
Realizacja drugiego etapu polegała na przygotowaniu krótkiego filmu, spotu lub zdjęcia potwierdzającego zdanie "Palenie jest słabe".
Nasi wychowankowie w składzie: Marta Starba, Sylwia Banach, Rafał Ścibisz i Adrian Klimowicz wykonali zdjęcie zatytułowane "Czas ucieka - kolejka czeka" i zamieścili je na specjalnej aplikacji konkursowej dostępnej na portalu społecznościowym Facebook, gdzie poddane zostało ocenie internautów, zdobywając 49 głosów.

Spośród 600 prac konkursowych (zdjęć i filmów) nadesłanych do Stowarzyszenia Manko z 5 województw Kapituła Konkursowa wyłoniła 60 półfinalistów, wśród których znaleźli się nasi uczniowie. Zaproszeni na Galę finałową konkursu pojechaliśmy 13 grudnia do Krakowa. Na Gali podsumowującej pojawili się ambasadorzy kampanii: Piotr Kuleta, kajakarz - olimpijczyk z Londynu oraz Filip Wolański, zawodnik MMA.

Zagrał także krakowski zespół rockowy "Detox".
Po zakończonych uroczystościach odwiedziliśmy Rynek Główny, gdzie corocznie przed Świętami odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy.

Z myślą o kampanii "Palenie jest słabe" ogłosiliśmy wewnątrzszkolny konkurs plastyczny o tym samym tytule.

Konkurs zosta łzorganizowany również z okazji przypadającego corocznie w trzeci czwartek listopada Światowego Dnia Rzucania Palenia. Zainteresowanie konkursem było duże, dzieci chętnie i w miarę możliwości samodzielnie rysowały, malowały i wymyślały hasła
o szkodliwości palenia. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni upominkami.

Mamy nadzieję, że uczestnictwo w projekcie uświadomi wszystkim uwikłanym w nałóg tytoniowy, jak szkodliwe i niszczące dla naszego zdrowia jest palenie papierosów.

mgr Małgorzata Spychaj
mgr Marta Gierada
GALERIA ZDJĘĆ
© SOSW NIEMIENICE
Janina Kaczmarska