"LISTOPADOWE ŚWIĘTA"

Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny to szczególny czas, w którym wspominamy naszych najbliższych zmarłych i odwiedzamy ich na cmentarzach. Tradycją w naszej szkole stało się odwiedzanie grobów zmarłych pracowników, którzy zapisali się w naszych sercach
i pamięci. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowywali wieńce na groby, które następnie pod opieką nauczycieli złożyli na cmentarzu w Biskupicach. Zapalone znicze potęgowały nastrój powagi i zadumy nad upływającym czasem i kruchością ludzkiego życia.

6 listopada, tuż przed Świętem Niepodległości, grupa naszych uczniów wraz z opiekunami, udała się do Ruszkowca, aby tam uhonorować jednego z bohaterów walki o niepodległość Ojczyzny.

W Ruszkowcu znajduje się pomnik pułkownika Władysława Beliny - Prażmowskiego, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uczniowie uprzątnęli teren wokół pomnika, złożyli wiązankę i zapalili znicze. Wizyta w tym miejscu była dla naszych wychowanków swoistą lekcją patriotyzmu i przypomniała o bohaterze, który pochodził
z naszego regionu.

Jednym z najważniejszych świąt w ciągu roku jest niewątpliwie Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada.
Z tej okazji uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali akademię,która odbyła się 13 listopada. W pięknie udekorowanej świetlicy, zebrali się uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły. Akademia rozpoczęła się od uroczystego wprowadzenia pocztu flagowego i wspólnego odśpiewania " Mazurka Dąbrowskiego", a potem zebrani obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła wszystkim najważniejsze momenty z historii Polski.

Uroczysty apel zakończyło wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich
i patriotycznych, wsród których nie mogło zabraknąć "Marszu I Kadrowej", " Legionów", a także wzruszającej pieśni "Rozkwitały pąki białych róż". To krótkie muzyczne wspomnienie najważniejszych chwil z naszej bogatej historii, pozwoliło umocnić w uczniach poczucie patriotyzmu i dumy narodowej.

Po apelu odbył sie konkurs wiedzy o Polsce. Dwie drużyny złożone
z uczniów miały za zadanie rozwiązać krzyżówkę, a następnie odpowiedzieć na pytania związane z geografią i historią Polski.

Po wytężonej pracy uczniów przyszedł czas na wysiłek jury, w którego składzie znalazły się: pani dyrektor Bożena Chodorek oraz pani wicedyrektor Bożena Sobieraj.

Drużyny z niecierpliwością oczekiwały na wyniki.Na szczęście jury nie kazało długo czekać. Okazało się, że obie drużyny otrzymały tę samą liczbę punktów. Zawodnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami
i drobnymi upominkami.

Najważniejsza jednak okazała się satysfakcja z posiadanej wiedzy na temat Ojczyzny.

GALERIA ZDJĘĆ

mgr Ilona Żerdecka

© SOSW NIEMIENICE