"DZIEŃ WIOSNY W EUROPIE"
W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO WYCHOWAWCZYM
W NIEMIENICACH

W roku szkolnym 2010/2011 nasz Ośrodek już po raz siódmy bierze udział w internetowym projekcie edukacyjnym "Dzień Wiosny w Europie". Projekt ten jest inicjatywą Komisji Europejskiej skierowaną do młodzieży i mającą na celu włączenie współczesnych młodych Europejczyków w proces kształtowania Unii.

<


Nad realizacją projektu czuwają wychowawczynie: Anna Bera, Małgorzata Spychaj, Anna Stajniak, Aneta Goraj, Małgorzata Szybalska oraz Małgorzata Rybus.

Celem przygotowanej imprezy było przybliżenie i utrwalenie młodzieży wiedzy na temat Unii Europejskiej, a także poprzez dobrą zabawę lepszego poznania wybranych państw należących do Unii Europejskiej - Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji oraz Holandii.
Przygotowania do uroczystości trwały kilkanaście tygodni. W tym czasie prowadzone były zajęcia z młodzieżą, na których utrwalana była wiedza dotycząca Unii Europejskiej oraz kultury, obyczajów, tradycyjnej kuchni, powitań w języku wybranych krajów, symboli narodowych wybranych państw członkowskich, a także praca z mapą.
Tegoroczne obchody odbyły się 6 kwietnia 2011 roku w formie wewnątrzszkolnego turnieju wiedzy o Unii Europejskiej.
Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się od ceremoniału. Odśpiewaliśmy hymn państwowy, hymn Ośrodka oraz hymn Unii Europejskiej "Ody do radości".

Następnie podzieliliśmy naszych europejczyków na dwa zespoły: "Białych" i "Czerwonych".
Zostały również dokładnie wyjaśnione zasady i reguły turnieju, który składał się z XI rund oraz dwóch bonusów.

Gościnnie młode jury: Weronika, Anita i Kamila obserwowało całe zajęcia i z pomocą organizatorów przyznawało punkty drużynom.
Oj, dział się działo!!!
Różnorodność rund nie pozwoliła się nudzić naszym zawodnikom.
Zadania jakie mieli do wykonania Biało - Czerwoni uczestnicy zajęć to:
"Krzyżówka z unią"...

..."Rozsypanka wyrazowa"

..."Znajomość flag"...

..."Głuchy telefon - skojarzenia",

..."Słynne budowle",

..."Tajemniczy przedmiot",

..."Zagadki muzyczne",

..."Praca z mapą",

..."Europejski prezent - quiz"

..."Potrawy",

..."Licytacje - Koło Fortuny"

Jury policzyło punkty...

Tym razem zwyciężyła drużyna "Białych"!!! Ale i drużyna "Czerwonych" świetnie sobie radziła, więc obie drużyny w nagrodę otrzymały podziękowanie za wspólnie spędzony czas, brawa dla zwycięzców i uczestników oraz zaproszenie dla obu drużyn na degustację narodowych potraw z wybranych państw Unii Europejskiej.

Do zobaczenia za rok!!!

Anna Stajniak
© SOSW NIEMIENICE
Janina Kaczmarska