DZIEŃ WIOSNY W EUROPIE

Już po raz dziewiąty w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Niemienicach obchodzono "Dzień Wiosny w Europie 2013" realizowany w ramach internetowego projektu edukacyjnego organizowany przez European Schoolnet w imieniu Komisji Europejskiej.

Uroczystość rozpoczęła się Ceremoniałem Szkolnym oraz wysłuchaniem hymnu Unii Europejskiej "Ody do Radości". Tym razem zorganizowany został konkurs rodzinny "Podróż po wybranych krajach europejskich". Wychowankowie podzieleni zostali na dwa zespoły (rodziny: Malinowskich i Kowalskich) i wybrali się w podróż po Europie.

Wyprawa rozpoczęła się na "lotnisku", gdzie dwie rodziny miały za zadanie przygotować tablice informacyjne. Wychowankom przydały się wiadomości dotyczące znajomości państw, stolic i flag.

Następnie rodziny wyruszyły w podróż po Europie w rytmach klanzowej zabawy "lot samolotem".

Kolejnym zadaniem był "spacer", podczas którego obie drużyny spotykają cudzoziemców witających się w obcych językach. Uczestnicy konkursu szybko i prawidłowo odgadują z jakiego państwa pochodzą napotkani spacerowicze.

Wizyta w "muzeum" była dla uczestników zabawy wyzwaniem. Zadanie polegało na odgadnięciu nazwy budowli i w jakim państwie się ona znajduje.

Miłym akcentem tegorocznych obchodów były pytania dotyczące muzyki i tańców europejskich czyli spotkanie w "filharmonii". Gościem specjalnym był Pan Constantinos pochodzący z Grecji, który wraz z uczestnikami zajęć zatańczył grecką zorbę.

Spotkanie z "dziennikarzem" potwierdziło, iż obie rodziny były świetnie przygotowane, gdyż zadawane pytania nie pozostały bez odpowiedzi.

Ostatnim celem podróży była wizyta w "restauracji". Zadaniem obu rodzin było oznaczenie małymi flagami potraw pochodzących z wybranych krajów europejskich.

Z podróży po Europie rodziny wróciły w rytmach zabawy klanzowej "rosyjskim samolotem". Po zakończeniu konkursu odbyła się degustacja potraw kuchni europejskiej. W nagrodę za aktywny udział i duży zasób wiedzy o zjednoczonej Europie Pan Dyrektor - Bogdan Rolak - obiecał wychowankom wycieczkę do Warszawy.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ
mgr Anna Bera
mgr Aneta Goraj
mgr Małgorzata Rybus
mgr Małgorzata Spychaj
mgr Anna Stajniak
mgr Małgorzata Szybalska
© SOSW NIEMIENICE
Janina Kaczmarska